GENÇ İLE İHTİYAR BESMELE

gen2525c32525a7ileihtiyar252520besmele.jpg

Genç ile yaşlı arasında geçen Besmele konulu eğitici bir kısafilm.  

 

Yapım Sürec

Fikir 2011 yılının son bahar aylarında oluştu. Aynı amanda senaryo yazıldı.

SENARYO

BİSMİLLAH
DIŞ Gündüz,
Dağlar ve ormanlarla çevrili eski bir evin önünde yaşlı bir adam odun kesmektedir. Yaşlı adam her odun tanesini koyarken düzenli, yavaş hareket etmekte ve besmele ile koymaktadır. Her vuruşu yavaş fakat isabetli vuruşlarla odunları kesmektedir. İşin bitimi uzun zaman alacak gibi gözükse de yavaş yavaş ilerlemektedir. Yoldan geçen geç birisi yaşlı adamın yaptığı iş dikkatini çeker bir müddet izledikten sonra çok uğraştığını düşünür. Kendi kendine 5 dakikalık bir iş yardım edeyim de bitirivereyim der. Gençliğin verdiği öz güven ve birazda kibirle yaşlı adama selam verir.
Selamün Aleyküm amca izin verirsen sana yardım edeyim de işi birden yapıvereyim der.
Yaşlı adam
Aleyküm Selam Allah razı olsun oğlum der ve baltayı gence verir.
Genç baltayı kendinden emin bir tavırla alır iki eline tükürür. Yaşlı adamın büyük kütüğün üzerine koyduğu oduna olanca hızıyla vurur. Ama balta odunun yanına değerek seker önce yakındaki ağaca oradanda gencin başına çarpar. Genç önce şaşırır sonra odunu yerden alıp tekrar kütüğe koyar. Tekrar baltayı başının üzerine kadar kaldırmış vuracakken balta sapından kayar ve gencin kafasına düşer. Bağırır ve sinirlenir tekrar odunu yerleştir. Hırsla birdaha baltayı sallar bu seferde balta kütükle oduna birlikte saplanır kalır. Çıkarmak için iyice gerilir asılır baltanın sapı baltadan kurtulup yine kafasında patlar. Tekrar odunu kütüğe sinirle bir hışımla yerleştirir. Yorulmuştur da baltayı tekrar kaldırır busefer de dengesini yitirip baltayla birlikte arkaya devrilir.
Olayları izleyen yaşlı adam gence dönüp
Oğlum besmele çekseydin der.
Genç besmele ile ilgili olmadığını düşündüğü bu olayların besmeleyle düzelmeyeceğini düşünse de yine de bir şey kaybetmem edasıyla besmele çeker. Gerilir oduna vurur vurmasıyla da odun ikiye bölünür. Ekran karalır 5 dk sonra yazısı görülür ve sonrada ekran tekrar aydınlanır genç tüm odunları kırmış yaşlı adamın elini öpmektedir.
—-son—
 

Senaryo yazımının akabinde storybord cizimleri yapıldı.

Storyboard zaman hesaplamaları ve storyboard filminin hazırlanması

Karakterlerin oluşturulması ve çevre tasarımı.3ds max, maya(skin) zbrush, photoshop

Animasyon ve render 3ds max ,vray kullanılarak yapıldı. Ayrıca yuzkontrol, catwander, catpose, sunsystem kullanıldı.

Composition fusion, after effect, premiere, audition,boujou,photoshop kullanılmıştır.